Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (1/3)

Čtvrtek 18.7.2013 11:02 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (1/3)V následujících třech dílech, bych s vámi chtěl sdílet své zkušenosti a vědomosti, o tom, jak zkrátit odezvu vašeho počítače a udělat tak jeho běh svižnějším.

Každý z nás se určitě už někdy setkal s tím, že jeho počítač neběží podle jeho představ. Nemluvím o hrubém výpočetním výkonu, který lze zvýšit snad jen koupením nového "železa" a nebo taktováním.

Mluvím o pomalém nabíhání internetu, neustálému zasekávání při přehazování mezi okny a v neposlední řadě otřesné době, mezi startem Windows (obrazovka "Vítejte") a dobou, kdy ho můžete začít reálně používat, bez toho, aby jste čekali půl hodiny na odezvu.

Čekání, čekání, čekání ...
Čekání, čekání, čekání ...

Samozřejmě, že existuje spoustu specializovaných programů. Setkal jsem se s několika a několik jsem i použil. V naprostém většině případů jde ale hlavně o reklamní software, který postrádá efektivitu.

1)Dlouhé bootování

90% kupovaných počítačů má nastaveno v BIOSu bootování z CD jako primární. Takhle se bootování nastavuje jen, pokud se chystáta instalovat Windows a nebo používat nějakou utilitu, která je ve Windows značně omezená.

Nejprve vyzkoušejte, zda váš miláček nepodporuje nastavení Bootingu bez vstupu do BIOSu.

Bootovací obrazovka. (Stiskněte F11 pro vstup do Boot Menu)
Bootovací obrazovka. (Stiskněte F11 pro vstup do Boot Menu)

Hned po startu počítače klikněte klávesu F12 nebo F11 (záleží na typu základní desky). Pokud boot přestane a vy se ocitnete na nějaké "zvláštní obrazovce" stačí už jen na první místo nastavit Pevný disk ( nejspíš bude napsáno "Hard Drive", "HDD" atp. ) a máte vyhráno.

Pokud se nic nestane, nedá se nic dělat, musíte do BIOSu. Důležité před vstupem do BIOSu si je uvědomit, že kliknutím všeho, co se nám umane nebo třeba jen překlepem můžeme počítač znestabilizovat popř. zničit !! Pokud jste si vědomi, že jste něco špatně klikli nebo si nejste jisti, stačí kliknout ESCAPE, popř. jiné tlačítko (vždy máte uvedeno vpravo vedle BIOSu a nebo dole pod BIOSem) pro exit without saving, popř. jen exit. Poté stačí už jen potvrdit, že chcete opravdu odejít bez ukládání.

Do BIOSu vstoupíte stiknutím klávesy DELETE při bootování. Pohyb se uskutečnuje šipkami a nebo Page Up a Page Down. Otevírání položek Enterem nebo TAB. U nových počítačí s technologií UEFI lze všechno vybírat i myší. Pokud jste tu, nalistujte záložku "Boot". Tam najděte "Boot Device Priority" nebo "Boot Sequence" (záleží na typu základní desky) a nastavte na první místo váš Pevný disk.

Boot Device Priority
Boot Device Priority
Na první místo vyberte Hard Drive
Na první místo vyberte Hard Drive

Pokud jste záložku "Boot" vůbec nenašli. Tak zvolte záložku "Advance BIOS Features" (nebo jen "BIOS Features"). Zvolte "Boot Sequence" (popř. Priority) a nastavte na první místo váš Pevný disk.

BIOS desek Gigabyte
BIOS desek Gigabyte
"Uvnitř" Boot Sequence - první položka HDD
"Uvnitř" Boot Sequence - první položka HDD

Hotovo? Nyní stačí jen Exit and Save (v drtivé většině příkladů je to klávesa F10) a uložit. Nyní by černá obrazovka měla trvat o několik vteřin méně a Bootování by mělo být rychlejší a příjemnější.

Pokud se vám zdá ještě zdlouhavější, nejspíš jste něco nadstavili špatně. Na prvním místě musí být položka "HDD", "HD" nebo "Hard Drive" nebo přímo typ nebo značka vašeho disku (WDC, WD, Samsung, Hitachi, Seagate, ...)

Jelikož bych rád nechal ohledně BIOSu prostor pro dotazy, článek tímto končím a jeho pokračování vydám až zítra.

Radagabi

Tisk
Štítky: Obecné Rady, Software
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (1/3)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Radagabi    Děkuji moc :) ) . Potěší to. Rád bych se věnoval na tomhle blogu problematice HW i SW . Dalších částí se samozřejmě dočkáte :) .Radagabiradagabi1466    18.7.2013 18:53 Radagabi

Děkuji moc :) ) . Potěší to. Rád bych se věnoval na tomhle blogu problematice HW i SW . Dalších částí se samozřejmě dočkáte :) .

ComTK   2x   Doom351: je to první část, v dalších částech se podle mě dočkáš :D

Jinak pěkný článek :-)
ComTKcomtk2719
    18.7.2013 17:49
ComTK

Doom351: je to první část, v dalších částech se podle mě dočkáš :D

Jinak pěkný článek :-)

Doom351   1x   Článek sepsán pěkně. :) Akorát podle názvu jsem spíše tipoval rady ohledně plynulejšího a rychlejšího chodu PC obecně (ne jen načítání) .Doom351doom351386    18.7.2013 13:49 Doom351

Článek sepsán pěkně. :) Akorát podle názvu jsem spíše tipoval rady ohledně plynulejšího a rychlejšího chodu PC obecně (ne jen načítání) .

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG