Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (2/3)

Čtvrtek 18.7.2013 23:24 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (2/3)Druhý díl a další rady jsou tu. Dnes se zaměříme na startování Windows a aplikace, startující s ním.

2)Bordel v registrech

Registry jsou vlastně malé kousky programů, které se skládájí do databáze, která obsahuje informace o počítači, instalovaných programech, koncovkách souborů, ikonách... Prakticky o všem co souvisí se spouštěním počítače.

Při špatné odinstalaci programů, mazání, chybném zadávání koncovek, či chybách programů se v registrech objevuje spoustu "smetí" a nepotřebných fragmentů, jenž značně zpomaluje jejich "listování" a tím pádem zpomaluje i start a běh vašeho PC.

Registry pročistíme známým a často používaných programem CCleaner .

Stáhnout CCleaner můžete např. na FileHippo . Kliknutím na "Download Latest Version", tedy Stáhnout poslední verzi. Program je Freeware a instalace jednoduchá.

Návod k instalaci:

Vyberte jazyk - Češtinu.


Pokračujte na Možnosti Instalace.


Doporučuji odškrtnout "Add Cleaner Yahoo! Toolbar" a osobně odškrtávám i všechno statní, kromě Zástupce a Automatické hledání update .

Vyberte složku a program do ní nainstalujte.

Čištění registrů

1 - Analýza a hledání problémů 2 - Oprava (většinou smazání z registrů)
1 - Analýza a hledání problémů 2 - Oprava (většinou smazání z registrů)

Vybete záložku "Registry" , nechte zaškrtnuté všechny položky a klikněte na "Hledej problémy".

Můžete s klidným svědomím nechat vybrané všechny a dát "Opravit vybrané problémy". Program se poté zeptá na vytvoření zálohy, silně doporučuji ji vytvořit a uložit na vybrané místo (zatím jsem jí osobně nikdy nepoužil, ale jistota je jistota). Pak už nezbývá než všechno opravit. Pokud je problémů hodně, program se může mírně kousnout. Vydržte, za pár vteřin bude hotovo. Pro úplnost čištění restartujme počítač.

3)Startování programů se startem Windows

Spousta programů se sama nastavuje tak, aby startovala rovnou s Windows. Tohle obrovsky zpomaluje načítání a celkový start, přitom v 90% případů jsou ty programy naprosto nepotřebné.

K účelu deaktivace některých programů po startu nám opět pomůže CCleaner. Pokud ho ještě nemáte, můžete ho stáhnout např. FileHippo . Návod k instalaci je zachycen ve druhém bodě.


Vybereme záložku "Nástroje" a tlačítko "Start". (Okna se mohou dělit např. na Windows, Firefox, Naplánované úlohy, apod... Zatím ponecháme Windows)

Naskočí několik programů, které startují s Windows, pokud jich je opravdu hodně, tak jste nejspíš právě našli důvod, proč počítač startuje "půl hodiny".

Položky můžeme buďto "Povolit" , "Zakázat" nebo "Vymazat" z hodnot pro start při Windows.

Doporučuji opravdu silně zvážit, zda většinu těchto programů potřebujete hned při startu. I neškodný Skype zbytečně brzdí a ruku na srdce, kdo zapne počítač a jde hned skypovat?

Všechny programy, o které nepotřebujete můžete z položek pro start rovnou vymazat, pokud si nejste jistí o jaké programy jde, nechte je pouze deaktivované, pro možnost budoucí aktivace.

Povolené doporučuji nechat jen drivery(tj. ovladače hardwaru) a antivirus, popř. firewall. O jaké programy jde většinou zjistíte z jejich umístění na disku.

Příklady, které nechat povolené:

Start CCC (AMD Control Center) a vše s tím související.

nVidia Control Panel a vše s tím související.

Intel driver blabla.

Ethernet blabla.

Reatlek Správce Zvuku

Avast, AVG, NOD ...

Comodo Firewall atp.

Někdy je krajně těžké vybrat, které nechat a které ne. Řiďte tvrzením, že deaktivací nic nezkazíte a že jde vše vrátit zpět.

4) Plocha plná ikon

Znečištěná plocha
Znečištěná plocha

Když se řekne plocha, většině se vybaví halda ikon a smetí, ve kterém je obtížné se vyznat, tudíž se jí každý raději vyhýbá. Ne a ne a ještě jednou ne! Taková plocha je špatná plocha. Plocha má být roztříděná a přehledná, ne plná ikon. Nejen, že tohle "smetí" brzdí počítač při startu a přepínání oken, ale rovněž zpomaluje vás.

Proto si udělejte alespoň pár minut čas a plochu vytřiďte alespoň do složek.

Na ploše nechte jen nejnutnějších 5-10 ikon(včetně složek). Ideálně jenom Počítač-Zástupce, Koš, webový prohlížeč a další programy, které spouštíte ikonou děnně! Zavzpomínejte, které opravdu používáte a které nikoliv.

Nezapomeňte nepoužíváné ikony smazat ! Plocha slouží pouze vám, k usnadnění přístupu k programu, ostatní programy ji nevyužívají (předpokládám, že nikdo neinstaluje programy na plochu), ikony, které nepoužíváte jsou tudíž naprosto zbytečné.

Narozdíl od startu s Windows, tady můžete odebrat i ikony na spouštění driverů, firewall, antiviru. Tyhle programy se mají spouštět hned s Windows.

I hry si dejte do složky. Bude to pro vás pohodlnější a přehlednější.

Odkazy na filmy, obrázky, kompresované soubory(tj. -.rar, -.zip) a instalační soubory patří úplně jinam a ne na plochu, kam je občas ukládá webový prohlížeč. I do složek je jich škoda. Schovejte je někam, kde je najdete, když bude potřeba.

To je pro dnešek vše, příště - v posledním díle - se zaměříme na odezvu prohlížeče a rychlost spouštění a načítání programů a her.

Radagabi.

Tisk
Štítky: Obecné Rady, Software
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (2/3)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
kory    Ahoj, jestli nevadi zeptal bych se te na neco ohledne skypu . Kdyz zapnu PC tak se mi skype nacte normalne ale vecinou kdyz nekomu zavolam tak mi t ospadne a napise : program skype prestal pracovat, a kdyz ho chci pak znova zapnout tak se mi to ani nenacte a napise ze prestal pracovat. Zkousel sem procistit registry, prohledat antivirakem ale i po procisteni antivirakem a procisteni registru se problem stale objevuje. Tak te prosim o pomoc, je-li to mozne ? :)korykory22303    20.10.2013 12:18 kory

Ahoj, jestli nevadi zeptal bych se te na neco ohledne skypu . Kdyz zapnu PC tak se mi skype nacte normalne ale vecinou kdyz nekomu zavolam tak mi t ospadne a napise : program skype prestal pracovat, a kdyz ho chci pak znova zapnout tak se mi to ani nenacte a napise ze prestal pracovat. Zkousel sem procistit registry, prohledat antivirakem ale i po procisteni antivirakem a procisteni registru se problem stale objevuje. Tak te prosim o pomoc, je-li to mozne ? :)

Radagabi    Doom351 : O tomhle prográmku jsem něco slyšet, možná bych ho mohl někdy rozebrat, díky za tip :)Radagabiradagabi1466    20.7.2013 11:42 Radagabi

Doom351 : O tomhle prográmku jsem něco slyšet, možná bych ho mohl někdy rozebrat, díky za tip :)

Doom351   1x   Pro krásně přehlednou plochu doporučuji prográmek Rainmeter. Je trochu složitější, ale můžete si vytvořit nádhernou jednoduchou plochu podle vás. Samozřejmě taky trochu zpomalí PC, jenže dnes už ani zaneřáděná plocha tolik nevadí, pokud máte více než ty 2GB RAM ;)Doom351doom351386    19.7.2013 20:09 Doom351

Pro krásně přehlednou plochu doporučuji prográmek Rainmeter. Je trochu složitější, ale můžete si vytvořit nádhernou jednoduchou plochu podle vás. Samozřejmě taky trochu zpomalí PC, jenže dnes už ani zaneřáděná plocha tolik nevadí, pokud máte více než ty 2GB RAM ;)

Radagabi    Paturata : To mě čeká dnes, budu kompletně předělávat chlazení :D :)Radagabiradagabi1466    19.7.2013 12:26 Radagabi

Paturata : To mě čeká dnes, budu kompletně předělávat chlazení :D :)

Paturata    Před chvilkou jsem taky vyřešil bordel v PC, nikoliv však v registrech, ale prach v case. :DPaturatapaturata7591    19.7.2013 12:09 Paturata

Před chvilkou jsem taky vyřešil bordel v PC, nikoliv však v registrech, ale prach v case. :D

Radagabi   1x   Ria Kon : Já děkuji, ideální je samozřejmě vše deaktivovat rovnou v nastavení programu, jak říkáš. Někdy to ovšem není tak jednoduché a někdy dokonce ani nezjistíte, že se při startu Windows vůbec aktivuje nějaký Toolbar atp. , CCleaner to vidí :) .Radagabiradagabi1466    19.7.2013 12:01 Radagabi

Ria Kon : Já děkuji, ideální je samozřejmě vše deaktivovat rovnou v nastavení programu, jak říkáš. Někdy to ovšem není tak jednoduché a někdy dokonce ani nezjistíte, že se při startu Windows vůbec aktivuje nějaký Toolbar atp. , CCleaner to vidí :) .

Ria Kon   1x   K CCleaner můžu jen říct, že funguje opravdu dobře. Dobrých 5 let už zálohy při čištění nevytvářím a doposud jsem neměla jediný problém. Každopádně minimálně napoprvé bych ji taktéž doporučila udělat :)
Bod 3 je pro mě takou polonovinkou. Doposud jsem vypínala většinu programů, které se chtěli automaticky zapínat se spuštěním, manuálně přímo v jejich nastavení. Děkuji za zjednodušení :)
Ria Konria-kon11242
    19.7.2013 11:50
Ria Kon

K CCleaner můžu jen říct, že funguje opravdu dobře. Dobrých 5 let už zálohy při čištění nevytvářím a doposud jsem neměla jediný problém. Každopádně minimálně napoprvé bych ji taktéž doporučila udělat :)
Bod 3 je pro mě takou polonovinkou. Doposud jsem vypínala většinu programů, které se chtěli automaticky zapínat se spuštěním, manuálně přímo v jejich nastavení. Děkuji za zjednodušení :)

Radagabi    CCleaner je "univerzální superprogram, " jak říká jeden můj kamarád :) . Děkuji moc :)Radagabiradagabi1466    19.7.2013 09:40 Radagabi

CCleaner je "univerzální superprogram, " jak říká jeden můj kamarád :) . Děkuji moc :)

vajajo   1x   Ccleaner znám a používám. Moc hezký článek.vajajovajajo13735    19.7.2013 09:31 vajajo

Ccleaner znám a používám. Moc hezký článek.

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG