Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (3/3)

Sobota 20.7.2013 01:12 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (3/3)Tímto dílem bych rád uzavřel sérii zabývající se problematikou :) . V případě ohlasu budu dál pokračovat s tímto blogem a řešit podobná témata.

5)Dlouhé nabíhání prohlížeče a internetu

Statistika z minulého roku
Statistika z minulého roku

Většina z nás často maže historii a cookies, nicméně to není vše, co váš prohlížeč zpomaluje. Jsou i jiné a záludné prvky, které zpomalují a zasekávají například ukládání.

Jako utilita nám poslouží opět, CCleaner. Co všechno vlastně neumí? :)) Stáhnout nejnovější verzi můžeme např. na FileHippo.com . (Instalace je popsána v předchozím díle, konkrétně v bodu 2)

Zaneřáděný počítač
Zaneřáděný počítač

Záložka "Čistič" je nastavená hned po startu. Co vše označit? Já osobně označuji úplně vše, kromě pokročilých voleb. I když Internet Explorer většina lidí vůbec nepoužije, program CCleaner vidí většinu dat právě z něj (složka TEMP je např. sdílená pro všechny prohlížeče).

V "Internet Explorer" nechte zaznačeno všechno, poslední nezaznačené položky zaznačovat nemusíte i můžete, smažou se vám tím nějaká hesla a poslední relace, ale tyhle věci prohlížeč nezpomalují v měřitelných hodnotách.

Windows Explorer - zde nechejte opět vše, kromě Síťových hesel (pokud používáte router, heslo se načítá z něj, tudíž můžete i nemusíte zaškrtnout) . Pokud pracujete s databází, položka "Posledně používané dokumenty" vám smaže historii posledních otevřených dokumentů např. ve Wordu, rozmyslete si tedy, jestli ji označit.

Systém - Zde by mělo být zaškrtnuto bezpodmínečně všechno, snad jen koš můžete vysypat ručně (CCleaneru to trvá).

Pokročilé - Zde zaznamenané položky nechte odznačené, mažou např. velikosti oken, vlastní seřazení ve Start Menu("Menu Order Cache") a nebo čistí HDD. Pro standartní čištění je jejich zaznačení naprosto nepotřebné a jen prodlužuje dobu.

Nad seznamem položek pro Windows máme na výběr ještě "Aplikace". Tento seznam je specifický pro každý počítač. Já osobně v nich mám zaznačeno naprosto vše, kromě Uložených hesel, ale i ty se standartně mažou. mazat, doporučuji tudíž vybrat vše.

6) Spouštění programů a odezva

Tento bod představuje naprosto největší "boost" a silně ho doporučuji provést alespoň 1× měsíčně. Míním tím defragmentaci disku.

Hodně lidí se jí obává, přitom není proč. Můžete ji pustit přes noc, tudíž nebere čas.

Pevný disk
Pevný disk

Pevný disk je jako CD. Je složen z vrstev a sektorů. Sektorů je na disku stovky a tisíce. Představte si skříň, kam dáváte soupravy oblečení. Když je skříň prázdná, je pro vás úklid oblečení jednoduchý. Otevřete první šuplík a naplníte ho z poloviny ponožkami a z poloviny spodním prádlem. Do druhého dáte oblek a kravatu. Do třetího džíny. Teď si představte, že oblek už vás nebaví a koupíte si nový. Dáte ho do čtvrtého šuplíku a druhý vyprázníte. Poté hledáte džíny. Vy víte, že jsou ve 3. šuplíku, ale váš disk tohle neví a nikdy to vědět nebude. Podívá se do prvního - ponožky spodní prádlo. Druhý - prázdný? Třetí - ano, už jste je našli. Nicméně jste se zdrželi druhým šuplíkem, který byl naprosto prázdný. Těchto prázdných "šuplíků" může být před hledanou položkou klidně 50 a vaše hledání je rázem dlouhé a únavné.

A teď si představte, že z prvního šuplíku odstraníte ponožky a dáte je do pátého šuplíku. Máte z poloviny plný první i pátý. Potřebujete ale prostor pro nová trička. Disk nenajde volný sektor, použije první, kde zbývá místo. Tudíž půlka triček skončí např. v prvním a druhá polovina zase ve pátem (popř. že druhý zůstane prázdný z předchozí operace, tak v druhém, to je jedno). Nyní máte jednu položku (tj. trička) rozdělenou do dvou šuplíků, a vy chcete právě to jedno oblíbené tričko. Nastává zmatek. A přesně takhle vypadá fragmentace souboru na disku.

Dost teorie.

Ideální freeware program je dle mého názoru Auslogics Disk Defrag. Stáhnout se dá na Stahuj.cz .

Instalace neobsahuje žádné záludnosti .

Auslogics Disk Defrag
Auslogics Disk Defrag

Program nejspíš bude v angličtině. Nevadí, nastavovat nic nemusíme, program je sám o sobě nastavený ideálně. Vyberte všechny disky (C:\ , D:\ , ap.) . Pozor!! Pokud máte SSD disk, tak defragmentací jen snížíte životnost a přístupová doba je sama o sobě nulová, proto jeho defragmantaci vynechte. Rovněžtak učiňte, pokud máte připojenou flashku.

Předpokládám, že 99% z nás má jen obyčejný Pevný disk, tudíž může nechat zaškrtnuté všechny položky. Zvolíme "Defrag and Optimize", pokud spěcháte, tak pouze "Defrag". Pokud jste předtím ještě nikdy nedefragmentovali, operace bude probíhat klidně i nějakou tu hodinu, výsledek ovšem bude stát za to, navíc můžete nechat defragmentaci běžet přes noc a zaškrtnou "Turn off PC after defragmentation", program poté počítač sám vypne.

Při defragmentaci není efektivní něco na PC dělat.

1) Počítač bude zpomalený.

2) Odepíráte programu přístup k některým (aktuálně používaným) aplikacích.

To je vše z tohoto seriálu. Pokud si na něco vzpomenu, dodám ještě dodatek .

Děkuji všem za pozornost a loučím se s vámi.

Radagabi.

Tisk
Štítky: Obecné Rady, Software
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Jak zrychlit svého miláčka aneb proč běží sakra tak pomalu?! (3/3)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Doom351    gladiator25 : ---->>> [ odkaz ] <<<----Doom351doom351386    25.7.2014 02:20 Doom351

gladiator25 : ---->>> [ odkaz ] <<<----

gladiator25    Setkal jsem se s jedním problémem. když zapnu počítač a přihlásím se, tak po skončení obrazovky vítejte mi místo plochy zůstane černá obrazovka. Když se mi to stalo poprvé, tak jsem to jen tak nechal běžet, že to třeba načte, ale ani po 5 minutách se nic nestalo. Monitor byl zapnutý a ani vypnutí a zapnutí nepomohlo. Jediné co pomohlo byl restart PC. Občas se mi to ještě stane, ale když spěchám a stane se to tak je to dost nepříjemné, neví někdo jak to vyřešit?gladiator25gladiator2529312    20.6.2014 19:05 gladiator25

Setkal jsem se s jedním problémem. když zapnu počítač a přihlásím se, tak po skončení obrazovky vítejte mi místo plochy zůstane černá obrazovka. Když se mi to stalo poprvé, tak jsem to jen tak nechal běžet, že to třeba načte, ale ani po 5 minutách se nic nestalo. Monitor byl zapnutý a ani vypnutí a zapnutí nepomohlo. Jediné co pomohlo byl restart PC. Občas se mi to ještě stane, ale když spěchám a stane se to tak je to dost nepříjemné, neví někdo jak to vyřešit?

Radagabi    jinak moc děkuji :)Radagabiradagabi1466    26.7.2013 20:01 Radagabi

jinak moc děkuji :)

Radagabi    Reeves - Zkoušel jsem to stáhnout, není to nic co by neuměl CCleaner, nepoužívám to, sice to našlo něco navíc ale veskrze šlo o to saméRadagabiradagabi1466    26.7.2013 20:01 Radagabi

Reeves - Zkoušel jsem to stáhnout, není to nic co by neuměl CCleaner, nepoužívám to, sice to našlo něco navíc ale veskrze šlo o to samé

Reeves    Mám menší dotaz, v programu Auslogics Disk Defrag je sekce "pokročilé" a zde možnost "optimalizovat váš počítač. Máte s tímto nějaké zkušenosti ? Odkazuje to na další "boost" program a tak mám obavy. :thumbup:Reevesreeves1961    26.7.2013 19:52 Reeves

Mám menší dotaz, v programu Auslogics Disk Defrag je sekce "pokročilé" a zde možnost "optimalizovat váš počítač. Máte s tímto nějaké zkušenosti ? Odkazuje to na další "boost" program a tak mám obavy. :thumbup:

Reeves    Perfektní článek, tleskám Radagabi, opravdu pomohl :)Reevesreeves1961    26.7.2013 19:47 Reeves

Perfektní článek, tleskám Radagabi, opravdu pomohl :)

theo    Super článek, rozhodně pokračuj. ;)theotheo12324    21.7.2013 23:08 theo

Super článek, rozhodně pokračuj. ;)

Doom351    Já se tedy přikláním spíše k tomu HW, rozhodně je zajímavější. A také by se mohlo pár lidí něco přiučit ;) . Jinak článek jako vždy parádní. :)Doom351doom351386    21.7.2013 17:05 Doom351

Já se tedy přikláním spíše k tomu HW, rozhodně je zajímavější. A také by se mohlo pár lidí něco přiučit ;) . Jinak článek jako vždy parádní. :)

Bigbitek    Spíš bych něco o SW, sice HW mi příjde zajímavější, ale SW je užitečnější.Bigbitekbigbitek14450    20.7.2013 20:59 Bigbitek

Spíš bych něco o SW, sice HW mi příjde zajímavější, ale SW je užitečnější.

Radagabi    Děkuji moc, nepřehánějte :) . Co bude příště ještě upřímně nevím, přemýšlím, že bych začal rozebírat hardware počítače, mám rozepsáno něco grafických kartách nebo můžu pokračovat u softwaru. Jak chcete vy :)Radagabiradagabi1466    20.7.2013 11:41 Radagabi

Děkuji moc, nepřehánějte :) . Co bude příště ještě upřímně nevím, přemýšlím, že bych začal rozebírat hardware počítače, mám rozepsáno něco grafických kartách nebo můžu pokračovat u softwaru. Jak chcete vy :)

Bigbitek   3x   Jeden z nejlepších článků na zingu! ! ! Jinak taky chci další tvoje příspěvky.Bigbitekbigbitek14450    20.7.2013 10:48 Bigbitek

Jeden z nejlepších článků na zingu! ! ! Jinak taky chci další tvoje příspěvky.

Mr.Triboni   2x   Pěkný článek :thumbup: Mohu se zeptat, co bude příště?Mr.Tribonimrtriboni6895    20.7.2013 09:57 Mr.Triboni

Pěkný článek :thumbup: Mohu se zeptat, co bude příště?

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG