Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Vybíráme grafickou kartu do herního PC (2/3)

Pondělí 22.7.2013 21:33 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Vybíráme grafickou kartu do herního PC (2/3)V následujícíh řádcích bych rád dal několik rad, na co si dát při výběru grafické karty pozor.

Jak zjistím, která grafická karta je výkonnější?

V 90% případů platí - čím vyšší číslo čipu, tím je grafická karta výkonnější. Ideální je najít si webu výsledky benchmarků a vybírat podle toho. V každé cenové relaci se pohybují 2-4 čipové sady.

Grafický čip nVidia
Grafický čip nVidia

Dáme konkrétní příklad. nVidia už několik let pojmenováva své grafické karty GTX+trojciferné číslo. Poslední vydané novinky josu GTX760,GTX770,GTX780, všechny začínají na 7, tohle číslo označuje generaci a druhému dvojčíšlí budeme říkat "výkonnostní model".

Tj. karta GTX760 je stejný výkonnostní model jako GTX660 (u obou je poslední dvojčíslí "60"), je však o jednu řadu novější. Logicky, inovací technologií výkony stejných výkonnostních modelů rostou. Tj. GTX660 je méně výkoná než GTX760. V posledních letech platí, že se nová verze výkonnostního modelu zvětší svůj výkon na výkon výkonnostnějšího modelu předchozí generace. Tzn. GTX760 má zhruba stejný výkon jako GTX670, GTX770 jako GTX680.

Asus GTX660
Asus GTX660
Asus GTX760
Asus GTX760

U AMD je vše obdobné. Momentální generace rovněž začíná na číslovku 7, další číslovka označuje opět výkonostní model, další dvě označují rozsah aktivace jádra.

Například karta s čipem AMD 7870 by měla být stejná jako karta AMD 7850, s tím, že první má aktivovaný větší kus jádra.

Pro úplné pochopení je ideální shlédnout nějaké e-shopy a benchmarky.

Jak vybírat?

Máme vybrán čip, co teď? Grafických karet i ve stejné čipové sadě je nepřeberné množství. Musíme si najít nějakou, která vyhovuje.


  1. V dnešní době je škoda koupit grafiku s pouze 1GB paměti, v malých rozlišeních je to ještě na hraně, ve velkých je to už málo. Ideální je dnes 2GB, u velmi výkonných herních karet i více.
  2. Dále bychom si měli dát velký pozor na typ pamětí! Označují se GDDR a číslo (v eshopech se občas setkáme s označením DDR, ale to je chybné, tohle označení se vztahuje na operační paměť RAM). Dnes najdeme hlavně typy GDDR3 a GDDR5, můžeme však najít i GDDR4. Mezi těmito typy jsou ohromné rychlostní rozdíly. GDDR5 je přiblížně 2× rychlejší jak GDDR3. Tudíž si sami můžeme domyslet, jaké škoda, jakou škodu můžeme natropit, tím, že si koupíme o 80 ,- Kč levnější model, s těmito pomalými pamětmi. GDDR4 je rychlostně uprostřed mezi GDDR3 a GDDR5.
  3. Paměti hotovi, nyní vybíráme chlazení. Momentálně patří mezi nejlepší chlazení TwinRazor od MSI a za ním Asus DirectCU. Tohle je však pouze orientační. Kvalita zpracování chlazení u každého výrobce se liší u jednotlivých čipových sad. Dejme tomu, že se Asusu vydařilo chlazení u AMD Radeon 7870, u nových nVidií řady 7, se však absolutně nepovedlo. Hledejte tedy aktuální recenze a review jednotlivých chlazení na čipových sadách a poté se rozhodnětě.
  4. Šířka sběrnice už je v dnešní době většinou standartně dostatečná. Přesto však kontrolujte, jestli náhodou vámi vybranný model nemá oproti ostatním úzkou sběrnici. Sběrnice funguje jako sběrný pás, pokud je příliš malá, zdržuje to paměti i grafický čip od jejich práce a výrazně snižuje efektivitu.
  5. Takty. Takty pamětí a jádra jsou vlastně dány už samotným jádrem. Někteří výrobci si však nechají takty mírně zvýšit, aby jejich karta vypadala papírově lepší. Vyšší tovární takty u karty znamenají většinou plus a ne minus. V každém případě jde o malichernost, proto nejdříve řeště první 4 body.

V další kapitole si dáme konkrétní typy na grafické karty v určitých cennových relací a objasníme si proč  .

Radagabi.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vybíráme grafickou kartu do herního PC (2/3)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Doom351   6x   Super, těším se spíše na ten poslední díl, který zní mnohem zajímavěji. :) No rozhodně je to mnohem zajímavěji podané, než to co nám cpou ve škole :D.Doom351doom351386    23.7.2013 14:03 Doom351

Super, těším se spíše na ten poslední díl, který zní mnohem zajímavěji. :) No rozhodně je to mnohem zajímavěji podané, než to co nám cpou ve škole :D.

ACR27   4x   ah dalsi dil clanku diki na to jsem cekal :) jses proste kral :DACR27acr277486    22.7.2013 23:22 ACR27

ah dalsi dil clanku diki na to jsem cekal :) jses proste kral :D

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG