Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Vybíráme operační paměti do herního PC

Neděle 28.7.2013 14:06 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Vybíráme operační paměti do herního PCGrafická karta i procesor je za námi a před námi operační pamět (dále RAM), tak hurá na to.

Velikost operační paměti

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, tak "4GB RAM nebudou rozhodně tak rychlé jak 8GB RAM", správně do uvozovek. Stejně rychlé samozřejmě být mohou, ale jen do určité úrovně. Pokud spustíme hru, zaplní operační paměť a spolu s OS si řeknou rozhodně alespoň o 2GB. To je 50% z 4GB. Jakmile je RAM natolik využitá, data se v ní hromadí a ohromné přístupové rychlosti začínají zpomalovat a tím pádem i běh počítače. S nadsázkou by se dalo říci, že čím víc, tím líp.

Troufám si tvrdit, že každý kdo používá 64bit operační systém by měl mít do nového počítače alespoň 4GB a hráč alespoň 8GB, neboť dnešní hry nahrají na plné detaily do RAM počítače klidně i 3GB dat. Pokud chcete opravdu nadupaný počítač, 16GB se samozřejmě hodí do budoucna, i když pochybuji, že to má nějaké reálné využití. 32GB a více už je zcela zbytečné, pokud na počítači neprovádíte extrémní úkony, zralé výpočetních stanic.

2,58GB z 4GB využito, počítač začíná zpomalovat
2,58GB z 4GB využito, počítač začíná zpomalovat

Další vliv na výkon

Kromě velikosti hrají roli i frekvence a časování. Frekvenci už známe od procesoru, u RAM to funguje podobně. Časování(CL), velmi zjednodušeně řečeno, udává počet cyklů, než může být nejdříve paměť znovu použita.

Takže :

Frekvence - čím vyšší číslo, tím lepší

Časování - čím nižší číslo, tím lepší

V reálných situacích má frekvence i časování minimální vliv na výkon, poznáte to jen v benchmark. Standartní hodnoty jsou 1333MHz nebo 1600MHz + CL9 . Připlácet si za příznivější hodnoty je trochu bláhovost a vyhazování peněz. Tedy pokud na počítači nepracujete s ohromným množstvím dat a velmi náročnými aplikacemi a i tak bude brzdou procesor. Reálný přinost se opravdu pohybuje v jednotkách 1% až 2%, za příplatek stovek procent.

Dobré je také se dívat, jestli mají paměti XMP profil, díky němuž se paměti samy nastaví (většinou je potřeba aktivovat v BIOSu). Nicméně deska většinou paměti nastaví správně sama i bez XMP. Nemusí to tedy být žádný váš požadavek, spíš jen menší plus u danného typu.

Co ale vliv na výkon má je dual channel, nebo-li zapojení 2 identických pamětí do odpovídajících slotů. Osobně jsem nedávno přecházel z 4GB na 2×4GB v dual channelu. V hrubém výkonu jsem rozdíl nepoznal. Poznal jsem ho ale např. když se potřebuji dostat z hry rychle na plochu, přepínání mezi aplikacemi je o něco rychlejší .

Dual channel funguje tak, že spolu paměti jakoby spolupracují, část se nahraje do jedné a část do druhé, poté může počítač číst ze dvou operačních pamětí zaráz a nezávisle - teoreticky 2× rychleji, v praxi to je složitější.

Srovnání výkonu dual a single channelu při CoD2, je to poněkud zavádějící, ale jde vidět, že tu nějaký posun je
Srovnání výkonu dual a single channelu při CoD2, je to poněkud zavádějící, ale jde vidět, že tu nějaký posun je

Napětí

Více než frekvenci nebo časování bychom měli sledovat napětí pamětí. Nekupujte operační paměti s více než 1.5V, zbytečně potom zahřívají počítač a u některých Intel platforem údajně působí nestabilitu. Dnes jsou k dostání 1.5V naprosto běžně, přesto bychom mohli narazit na starší 1.65V. Existují i 1.35V typy, za které si ale musíme mnohdy trošku připlatit a jsou někdy příliš velké. Pokud to ale myslíte vážně s taktováním (tedy chce jít do opravdu vysokých hodnot a máte drahý chladič na procesor), připlaťte si.

Značka

Od pamětí požadujeme 100% spolehlivost, jejich selhání působí velkou neplechu - selhávání operačního systému, náhodný restart atp...

Sám mám osobně odzkoušeny už několik let Kingston a dávám je do všech sestav, které skládám. Nikdy jsem neměl problém, tak proč měnit.

Samozřejmě jsou i jiné značky, mezi spolehlivé se podle mě řadí např. Crucial a Corsair, s ostatními nemám zkušenosti, takže je nemůžu doporučit.

Nicméně bych se držel nejlepších značek, příplatek je minimální.

Chladič, ano či ne?

Něco jako rozvaděč tepla by měl na pamětí rozhodně být. Jednak poskytuje ochranu a jednak rozvádí teplo po celé šířce(resp. délce).

Bez rozvaděče tepla
Bez rozvaděče tepla
S rozvaděčem tepla
S rozvaděčem tepla

Klasické paměti

Kingston HyperX Blu - 2×4GB na frekvenci 1333MHz, při časování CL9 a napětí 1.5V je podle mě momentálně nejlepší volbou do herního PC. Je to levné a stačí to, navíc mají dobrý rozvaděč tepla.

Dražší alternativou je 16GB (2×8), opět Kingston HyperX , tyhle paměti navíc mají XMP profil, pro snadnější nastavení.

Velmi dobře hodnocené jsou i paměti Corsair .

Rozvaděč tepla je samozřejmostí.

Kvalitní Corsair Vengance
Kvalitní Corsair Vengance
Dražší varianta Kingston HyperX - XMP
Dražší varianta Kingston HyperX - XMP

Levné paměti

Pokud máme velmi málo financí, nejhorší, co si do herního počítače můžeme ještě dovolit je dle mého 1×4GB Kingston, v lepším případě můžeme vzít nejlevnější 8GB od Crucialu - nemají sice rozvaděč tepla, ale jsou velmi levné a pracují na 1.5V, takže zahřívání by nemělo být markantní.

Při nedostatku financí, lze sáhnout po nejlevnější kvalitní 8GB variantě - Crucial
Při nedostatku financí, lze sáhnout po nejlevnější kvalitní 8GB variantě - Crucial

Nízké napětí

Pokud chcete taktovat a máte velký chladič, jsou tu pro vás Crucial Ballistix Sport . Mají Very Low Profile - tedy velmi nízky profil + nízké napětí a rozvaděč tepla. K dostání jsou i v 2×4GB verzi.

Crucial Ballistix VLP - nadupané paměti s ultra nízkým profilem, ideální pro taktovače
Crucial Ballistix VLP - nadupané paměti s ultra nízkým profilem, ideální pro taktovače

Pro fajnšmekry

Tyhle paměti vyrábí hlavně Corsair.

Zajímavé jsou za necelých 5tisíc 4×4GB na 1600MHz při nízkém časování(!) CL7, navíc stále na 1.5V - Corsair Vengeance..

Pokud chceme jít do brutalit, za deset tisíc tu máme Corsair Dominator - nešetří se na velikosti (32GB), pracují na 2133MHz při CL9 a stále nízkém 1.5V napětí.

4×4GB, možnost zapojení quad channelu a skvělé parametry
4×4GB, možnost zapojení quad channelu a skvělé parametry
Corsair Dominator Platinum - Core i7 mezi operačními paměťmi
Corsair Dominator Platinum - Core i7 mezi operačními paměťmi

To je z operačních pamětí vše, na co se podíváme příště?

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vybíráme operační paměti do herního PC
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Panikudlanka.cz   2x   doporucuji znacky Kingston a Corsair :) nikdy jsem snema nemel problem a jsou zarukou kvality. Taktez jako autor clanku doporucuji koupit D. CH 4gb+4gb klidne 1333Mhz. osobne tuto konfiguraci mam a nemuzu si stezovat je to opravdu dostacujici vykon za par korun. Pokud si malinko priplatite za chladice co rozvadi teplo urcite neprohloupite ale nepriplacejte za design atd. . nez koupite pamet s vetsim chladicem zjistete si velikost zda to vubec treba do mensi zakladky nebo strasi nacpete a nebude vam prekazet napriklad kabelaz od vykonejsi grafiky ktera ji ma hodne. dobrej clanek kterej rekl v podstate vse a neudelate chybu kdyz se timto budete ridit. GJ! :) stejne jako cpu 1+ 2:)Panikudlanka.czpanikudlankacz15689    31.7.2013 01:00 Panikudlanka.cz

doporucuji znacky Kingston a Corsair :) nikdy jsem snema nemel problem a jsou zarukou kvality. Taktez jako autor clanku doporucuji koupit D. CH 4gb+4gb klidne 1333Mhz. osobne tuto konfiguraci mam a nemuzu si stezovat je to opravdu dostacujici vykon za par korun. Pokud si malinko priplatite za chladice co rozvadi teplo urcite neprohloupite ale nepriplacejte za design atd. . nez koupite pamet s vetsim chladicem zjistete si velikost zda to vubec treba do mensi zakladky nebo strasi nacpete a nebude vam prekazet napriklad kabelaz od vykonejsi grafiky ktera ji ma hodne. dobrej clanek kterej rekl v podstate vse a neudelate chybu kdyz se timto budete ridit. GJ! :) stejne jako cpu 1+ 2:)

Radagabi   1x   V monitorech a zobrazovacích zařízení se tolik neorientuji, ale pokusím se na to mrknout :)Radagabiradagabi1466    29.7.2013 22:53 Radagabi

V monitorech a zobrazovacích zařízení se tolik neorientuji, ale pokusím se na to mrknout :)

vajajo   1x   :-) Co kdyby si někdy udělal článek o monitorech (herních) ? Osobně by mi to bodlo :-)vajajovajajo13735    29.7.2013 17:39 vajajo

:-) Co kdyby si někdy udělal článek o monitorech (herních) ? Osobně by mi to bodlo :-)

Radagabi    Však v pohodě , shit happens ;DRadagabiradagabi1466    29.7.2013 11:31 Radagabi

Však v pohodě , shit happens ;D

vajajo   2x   Omlouvám se za předchozí příspěvek, ale nebyl míněn vážně :-) Tvoje práce jsou krásné a věřím, že nejednomu Zingařovi pomohou. Jen tak dál :thumbup:vajajovajajo13735    29.7.2013 10:00 vajajo

Omlouvám se za předchozí příspěvek, ale nebyl míněn vážně :-) Tvoje práce jsou krásné a věřím, že nejednomu Zingařovi pomohou. Jen tak dál :thumbup:

Radagabi    Jinak příště bude asi článek o základních deskách, jen teď mám hodně práce, tak dřív než 30. to nestihnu napsat : /Radagabiradagabi1466    29.7.2013 09:54 Radagabi

Jinak příště bude asi článek o základních deskách, jen teď mám hodně práce, tak dřív než 30. to nestihnu napsat : /

CzskillaCZ   4x   vajajo : Radši bys měl ocenit práci a snahu autora než tady psát pí*oviny. .CzskillaCZczskillacz14547    29.7.2013 00:31 CzskillaCZ

vajajo : Radši bys měl ocenit práci a snahu autora než tady psát pí*oviny. .

Radagabi    Ještě se rozmyslím, ale myslím, že je nevhodné napsat článek o hovněRadagabiradagabi1466    28.7.2013 23:01 Radagabi

Ještě se rozmyslím, ale myslím, že je nevhodné napsat článek o hovně

vajajo    Já bych uvítal článek o nejlepších toaletních papírech. Ten dnešní přehlcený trh mě mate. Jak mám vědět kolik vrstev potřebuji etc? ? ?vajajovajajo13735    28.7.2013 22:33 vajajo

Já bych uvítal článek o nejlepších toaletních papírech. Ten dnešní přehlcený trh mě mate. Jak mám vědět kolik vrstev potřebuji etc? ? ?

iToast   4x   Rozhodně pokračuj v těchto článcích! Skvěle se hodí pro "lajky" jako já. Do Vánoc plánuji co nejlepší cenově dostupnou sestavu a tvé články mi pomáhají s výběrem toho nejlepšího hardwaru. :thumbup:iToastitoast8080    28.7.2013 20:40 iToast

Rozhodně pokračuj v těchto článcích! Skvěle se hodí pro "lajky" jako já. Do Vánoc plánuji co nejlepší cenově dostupnou sestavu a tvé články mi pomáhají s výběrem toho nejlepšího hardwaru. :thumbup:

CzskillaCZ    Další parádní článek! jen tak dále! (a co bude příště? )CzskillaCZczskillacz14547    28.7.2013 20:09 CzskillaCZ

Další parádní článek! jen tak dále! (a co bude příště? )

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG