Uživatel nepřihlášen
Radagabiho blog
RSS kanál blogu
Píše: Radagabi - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Radagabiho blog

Vybíráme základní desku do herního PC (1/3)

Čtvrtek 1.8.2013 10:12 - Autor: Radagabi
To se mi líbí

Vybíráme základní desku do herního PC (1/3)Základní deska sice výkonnost počítače neovlivní, může však ovlivnit jeho spolehlivost, provozuschopnost a hlavně podporu zařízení.

Procesor a grafická karta

Samozřejmostí je, že deska musí podporovat vámi vybraný procesor, tudíž musí mít obě součástky stejnou patici.

Pokud vámi zvolená deska nebude mít stejnou patici jako procesor, tak ho do patice prostě nenasadíte.
Pokud vámi zvolená deska nebude mít stejnou patici jako procesor, tak ho do patice prostě nenasadíte.

Na provoz grafické karty je nezbytný PCI-E16× slot, který je ale bez vyjímek dostupný na každé nové desce.

...jak vypadají jednotlivé sloty na karty.
...jak vypadají jednotlivé sloty na karty.

Pokud plánujete provozovat více grafických karet, musí mít deska více PCI-E16× slotů, ale pozor! U desky je vždy napsáno, na kolik linek se sloty rozdělí, při zapojení více zařízení. Dostačují je např. 8 a 8, 16 a 4 je velmi časté, bohužel čtyři linky by mohli už grafickou kartu limitovat. Standartně by na jednu grafickou kartu mělo připadnout minimálně 8 linek.

Cena

Hodně záleží na tom, co od desky požadujete, pokud pouze provoz stačí deska za 1500-2000. Do dražších počítačů s více "žravými" komponenty doporučuji sáhnout po desce někde kolem 3000.

V poslední době se objevují "gamer desky", které by měly údajně snižovat latence, reálný přínos je ovšem nízký, taková deska je sice kvalitní, ale za příplatek pro běžné hraní nestojí.

Pokud plánujete taktovat, je nutno zvolit co nejvyšší číslo čipsetu, čímž roste i cena. Kvalitní desku na pořádné OC(= overclocking = přetaktování) seženete kolem 3000-4000. Na drobné OC stačí deska kolem 2000.

Dražší desky jsou většinou kousky pro nadšence, snesou ohromné napětí a zátěž, jsou stavěné na taktování s tekutým dusíkem. Takovou desku si můžete pořídit, pokud tohle provozujete nebo pokud máte nadbytek financí a provozujete trojité SLI a nebo pokud jste prostě nadšenec.

Brutální deska Gigabyte GA-Z87X-OC je připravena pojmout 4 grafické karty (16-16-8-8), 32GB RAM na 3000MHz a 10 pevných disků (klidně zaráz).
Brutální deska Gigabyte GA-Z87X-OC je připravena pojmout 4 grafické karty (16-16-8-8), 32GB RAM na 3000MHz a 10 pevných disků (klidně zaráz).

Chipset

Chipset je vlastně takovým ovládacím panelem základní desky. Jeho typ určuje třeba různé rozšířené volby v BIOSu, možnosti taktování, podporu frekvencí, napětí atd., atd.. Většinou není nutné hledat si specifikace danného chipsetu. Pro běžné uživatele je sledování typu chipsetů u základních desek nedůležité, rovněž tak pro běžné hráče. Navíc omezení, co se týče taktování mívají zpravidla jen ty nelevnější. Podpory napětí a specifikace chipsetu hledejte, jen pokud jste tedy pevně rozhodnuti taktovat.

Velikost

Běžná velikost je ATX, zmenšená je Micro ATX, nejmenší, určená pro malé stolní miláčky je Mini-ITX, která má postor jen pro jeden slot na karty. Zvětšené velikosti jsou EATX a XL-ATX . Zde se většinou pohybují nejdražší desky, které bylo potřeba trochu zvětšit, aby se tam "všechno vešlo".

Miniaturní verze. Nano i Pico-ATX nejsou obvykle používané ve stolních PC.
Miniaturní verze. Nano i Pico-ATX nejsou obvykle používané ve stolních PC.

Ve velikostech desek je v podstatě jediný rozdíl - vejde se tam toho míň/víc, tudíž je méně/více místa pro sloty. Narozdíl od některých "kolegů" nevidím jediný důvod, proč by do herního PC nemohla jít Micro-ATX deska.

I/O panel aneb externí výstupy

Takhle se nazývá zadní panel u základní desky, tedy ten, do kterého "vzadu v počítači zapojujete kabely" . Podle mého je velice důležitý (možná i důležitější než samotné interní sloty), musí vám vyhovovat. Pokud máte doma 4 tiskárny, je žádoucí, aby jste nemuseli pořád přepojovat a mohli pohodlně zapojit vše do 4 USB a ještě vám musí zbýt jedno na myš.

Rozeberem jednotlivé konektory :

  1. USB 2.0, 3.0 - USB určitě všichni známe, jedná se o univerzální konektor, pro všechna možná zařízení, standartní USB je USB 2.0. Novější vylepšená verze se nazývá jednoduše USB 3.0, které je až 10× rychlejší než jeho starší bratříček. Doporučuji si tyhle konektory na základní desce hlídat, jak na výstupu, kde by měly být nejméně 4, pokud víte, že nepotřebujete víc, tak vevnitř, tzv. "interní", které umožňují zapojení předního panelu vaší skříně ( "aby jste mohli zapojit flashku zepředu" ) a další zařízení, která na tomhle principu fungují. Interní by měly být nejméně dva, pokud chcete provozovat čtečku karet, tak i víc.
  2. PS/2 konektor - U většiny základních desek nezbytný, zatímco USB se může "softwarově porouchat" ( i když je to krajně nepravděpodobné), tenhle konektor je většinou naprosto stabilní. Připojuje se do něj klávesnice.
  3. HDMI, DVI, VGA - Tyhle konektory slouží k zapojení integrované grafické karty (buďto z procesoru nebo z desky). Pravý hráč integrovanou grafickou kartu nepoužívá :) .
  4. LAN nebo-li ethernet - Slouží pro připojení k internetu, alespoň jeden je u každé základní desky, dva jsou výhodou, pokud PC používáte třeba i jako Wi-Fi router.
  5. eSATA - eSata je v podstatě externí sata konektor, používají ho některé externí HDD, není většinou moc potřebný, v reálu je pomalejší než USB 3.0.
  6. ThunderBolt - Rozhraní, starající se o přenos dat, podobně jako USB. Vyvinul ho Intel ve spolupráci s Apple. Na papíře je rychlejší než USB 3.0, v současné době jsou obě zařízení rychlostně zhruba na stejné úrovni.. Nicméně je to poměrně novinka a ještě má co ukázat. Není nutností.
  7. FireWire - Slouží pro zapojení převážně digitálních kamer a fotoaparátů, rychlostně je hluboko pod USB 3.0 . Není nutností.
  8. Jacky a optický výstup - Základní desky na sobě mívají integorovaná zvuková zařízení, na zadním panelu najdete tedy i jacky (3 nebo 6) a u kvalitnějších desek i optický výstup.
Zleva nahoře PS/2,podním 2×USB 2.0. Vedle nahoře 2×USB 3.0 a pod tím 2× eSATA, vpravo od toho nahoře optický výstup pro zvuk, pod ním HDMI, uprostřed VGA a pod ním DVI, vedle LAN a pod ním 2× USB 3.0 a úplně v pravo 6× jack 3.5mm
Zleva nahoře PS/2,podním 2×USB 2.0. Vedle nahoře 2×USB 3.0 a pod tím 2× eSATA, vpravo od toho nahoře optický výstup pro zvuk, pod ním HDMI, uprostřed VGA a pod ním DVI, vedle LAN a pod ním 2× USB 3.0 a úplně v pravo 6× jack 3.5mm
FireWire nebo-li IEEE1394
FireWire nebo-li IEEE1394
Rozhraní ThunderBolt
Rozhraní ThunderBolt
Benchmark, zachycující rozhraní USB 2.0, 3.0, FireWire a ThunderBolt. Výsledky hovoří pro USB 3.0 .
Benchmark, zachycující rozhraní USB 2.0, 3.0, FireWire a ThunderBolt. Výsledky hovoří pro USB 3.0 .
Instalace WoW: Cataclysm z různých rozhraní.
Instalace WoW: Cataclysm z různých rozhraní.

Toť úvod do základních desek, příště rozebereme konkrétní sloty.

Radagabi.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vybíráme základní desku do herního PC (1/3)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
CzskillaCZ    Kdy bude další článek? :)CzskillaCZczskillacz14547    20.8.2013 13:34 CzskillaCZ

Kdy bude další článek? :)

vajajo    Ty to dášvajajovajajo13735    4.8.2013 22:43 vajajo

Ty to dáš

Radagabi    Až dodělám komponenty, tak se kouknu na ty monitory, ale je to celkem složitá problematika :) . Nevím, není to tak jednoznačnéRadagabiradagabi1466    3.8.2013 21:00 Radagabi

Až dodělám komponenty, tak se kouknu na ty monitory, ale je to celkem složitá problematika :) . Nevím, není to tak jednoznačné

ACR27    no ja bych chtel spise o laptopech ale o moniturech taky dobry :)ACR27acr277486    3.8.2013 19:36 ACR27

no ja bych chtel spise o laptopech ale o moniturech taky dobry :)

vajajo    Radagabi: Vidíš, nejsem jedinej co by uvítal článek o monitorech :Dvajajovajajo13735    3.8.2013 19:31 vajajo

Radagabi: Vidíš, nejsem jedinej co by uvítal článek o monitorech :D

Saruman    Perfektní články máš ! :thumbup: Co udělat pak články na vybrání monitoru ? ;-)Sarumansaruman21161    3.8.2013 16:19 Saruman

Perfektní články máš ! :thumbup: Co udělat pak články na vybrání monitoru ? ;-)

Radagabi   1x   Nechytlo se to, dneska se to používá do Septoboxů a nebo do PC v autech :)Radagabiradagabi1466    3.8.2013 00:51 Radagabi

Nechytlo se to, dneska se to používá do Septoboxů a nebo do PC v autech :)

ACR27    jak pouzivala ? uz se to nepouziva :)ACR27acr277486    2.8.2013 12:12 ACR27

jak pouzivala ? uz se to nepouziva :)

Radagabi    Doom : Má, používá (používala) se do notebookůRadagabiradagabi1466    2.8.2013 12:10 Radagabi

Doom : Má, používá (používala) se do notebooků

Doom351    Hmm buď jsem slepí nebo má nano-ITX skutečně slot pro Notebookovou RAMku ? :DDoom351doom351386    2.8.2013 11:15 Doom351

Hmm buď jsem slepí nebo má nano-ITX skutečně slot pro Notebookovou RAMku ? :D

ACR27    jezis adlsi clanek az budes mit vsehzny clanky pak treba udelat jaka sestava konponentu na pc je nejlepsi nebo vybirame hreno notboook :)ACR27acr277486    2.8.2013 10:57 ACR27

jezis adlsi clanek az budes mit vsehzny clanky pak treba udelat jaka sestava konponentu na pc je nejlepsi nebo vybirame hreno notboook :)

vajajo    Tleskám :-)vajajovajajo13735    1.8.2013 19:49 vajajo

Tleskám :-)

CzskillaCZ    Těším se na další článek :thumbup:CzskillaCZczskillacz14547    1.8.2013 14:37 CzskillaCZ

Těším se na další článek :thumbup:

O autorovi blogu

Radagabi
Radagabi
Muž, 21 let, okolí :) (Olomouc)

Těžko popisovat sebe samotného...

Hraji na elektrickou kytaru v kapele, kterou jsem sám složil. Poslouchám metal, rock (jak 80. léta, tak i aktuálně vycházející kapely), nebráním se ani kvalitnímu (!) pop-rocku nebo až popu, zbožňuji Metallicu a Avenged Sevenfold.

Rád si zasportuju, poslední dobou fotbal nebo florbal, který jsem hrál i závodně, nyní jen s přáteli. Cvičím, nejdřív kvůli síle, teď už ze závislosti :) .

Miluju knihy, ale snažím se ignorovat herní adaptace, protože ty jsou většinou bohužel celkem bez úrovně (vyjímkou je Zaklínač, kterého jsem nedávno dočetl).  Jinak zbožňuju knižní klasiku (naposled Egypťan Sinuhet) .

Mám rád děvčata, obzvlášť to mé :).

Jako každý správný kluk mám rád i auta.

S mými blízkými rád večer usednu k pěknému filmu, pomalu se ze mě stává filmový nadšenec :).

Oceňuji, když se někdo dokáže pěkně projevit, jak v mluveném, tak ve psaném projevu (samozřejmě s diakritikou).

Jako malý jsem hrál často jednoduché 2D hry (GTA2), asi ve 14 jsem doslova propadl počítačům ve všech podobách. Byla to má jediná záliba, naučil jsem se jednoduché programování v C# a poměrně slušně pracovat s grafickými programy, skloubil jsem to se znalostí HTML a dlouho dělal blogy, nejen sobě, ale i na "zakázku".

Zlom přišel, když jsem zjistil, že skládat počítač nemusí jen vědci z NASA a nebo absolutně přesné stroje :D. Sestavil jsem hned několik počítačů, dnes už mě to tak neláká,peníze strkám do aparatury ve zkušebně. Nicméně opravuju počítače známým a známým známých i za pěkné peníze. Ne tak pěkné, aby to stačilo na aparaturu, takže si ještě nějaký čas budu muset vystačit s mým momentálním PC (AMD Phenom II X4, AMD HD 6850Toxic, 8GB RAM).

Kdysi jsem zde často komentoval články(jeden vedle druhého), ale čas na hry opadl, zájem o hry taky, začalo mě bavit WoW (tankování RAIDu v nejlepší guildě na mystiQu), poté League of Legends (ratio nic moc :D). Obojí je žrout času, rád bych se opět začal věnovat jednoduchým singleplayerovým hrám(tzn. i Zingu, protože je to dle mého nejlepší česká webová stránka o hrách), které mohu kdykoli přerušit a odejít od počítače za mými ostatními koníčky :).

Oblíbenou hru ani žánr nemám. Ale za posledních pár let mě nejvíc oslovil Assassin's Creed a Prince of Persia, ale ani RPG nebo sportovní hry u mě neprohloupí.

Založit herní BLOG